ساخت ویلای دلخواه در هر نقطه از کشور چه هزینه‌هایی دارد؟
- پلان و نقشه ساختمانها
RH-1045-property 200 متر 2 اتاق خواب ها 2 سرویس بهداشتی ها 2 پاركينگ 1397 سال ساخت 200 متر

ساخت ویلای دلخواه در هر نقطه از کشور و در هورامانات ( پاوه – جوانرود – روانسر – ثلاث بابا جانی)  چه هزینه‌هایی دارد؟

که آشنایی با آن‌ها و برنامه‌ریزی برای هزینه‌های جانبی موفقیت شما را تضمین می‌کند. خانه‌هایی رؤیایی را شاید در مراکز شهرهای بزرگ نتوان به‌آسانی به دست آورد، ضمن اینکه هزینه‌های ساخت در شهرهای بزرگ بسیار بالاست. این امر به دلیل قیمت بالای زمین و پرداخت هزینه‌های اداری اخذ مجوز ساخت است که در شهرهای بزرگ بیش از دیگر شهرهاست. البته ساخت ویلا عموماً در مناطق خوش آب‌ و هوا با جاذبه‌های طبیعی و تاریخی برای لذت بردن بیشتر صورت می‌گیرد.

با سرفصل‌های زیر هزینه‌های ساخت ویلا را بررسی می‌کنیم.

 • خرید زمین
 • اخذ جواز ساخت
 • مراحل ساخت
 • هزینه‌های ساخت‌ و ساز
 • هزینه‌های جانبی
 • نکات مهم در ساخت ویلا

خرید زمین

درصورتی‌ که برای ساخت ویلا زمینی را از قبل خریداری کرده یا ملک مناسبی برای این منظور دارید، می‌توانید این هزینه‌ها را نادیده بگیرید. برای خرید زمین در منطقه دلخواه با توجه به ویلای دلخواه که جنگلی، کوهستانی ، ساحلی یا در نزدیکی شهر محل سکونت ، می‌توان جستجوی خود را آغاز کرد. قیمت زمین برای ساخت ویلا در شهرهای مختلف بسیار متغیر است. شهرهای شمالی هرکدام حتی اگر در مجاورت یکدیگر باشند قیمت‌های خاص خود رادارند. در سراسر کشور می‌توانید با مترمربعی ۱۰۰ هزار تومان تا ۱۰ میلیون تومان در مناطق خاص و لوکس اقدام کنید. اگر بودجه‌ای برای ساخت ویلا در نظر دارید بهتر است که ابتدا تمام هزینه‌های ساخت را برآورد کرده و بخشی از بودجه را برای آن تخصیص و سپس اقدام به خرید زمین کنید.

در اکثریت مناطق شهری و روستایی پاوه و اطراف قابلیت ساخت ویلا با توجه به کوهستانی و جنگلی و گردشگری بودن منطقه وجود دارد. ما پیشنهاد میکنیم که قبل از ساخت ویلا اقدام به مجوز ساخت گرفته شود تا از اسیب به منابع طبیعی و جنگل جلو گیری شود.

 

خرید زمین برای ساخت ویلا

برای ساخت ویلا در اطراف تهران می‌توانید در مناطق مختلف لواسان زمین مناسبی را انتخاب کنید. موارد زیادی ازجمله سنددار بودن زمین، موقعیت قرارگیری و … در میزان قیمت آن مؤثر است. به‌ عنوان‌ مثال زمینی ۸۰۰ متری در راحت آباد لواسان، بر خیابان با سند متری ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برای فروش آگهی شده است. در مقابل ملک دیگری در نزدیکی کمربندی همین منطقه با سند و جواز ساخت متری ۶٫۵ میلیون تومان قیمت دارد. البته زمین‌های ارزان دیگری در لواسان وجود دارند که بسته به سلیقه و بودجه می‌توانید برای خرید اقدام کنید.

برای ساخت ویلا نیاز به زمینی خواهید داشت که انتظارات شما را از نظر موقعیت مکانی برآورده سازد.

برای خرید زمین در شمال و استان مازندران نیز انتخاب‌های فراوانی خواهید داشت. به‌ عنوان‌ مثال زمین ۲۲۰ متری در سی بن عباس‌آباد برای ساخت ویلای جنگلی با ویو دریا برای فروش تنها ۸۵ میلیون تومان آگهی شده است. لازم به ذکر است که زمین‌های شهرکی عموماً در مناطق شمالی گران‌تر از بقیه ملک‌ها هستند.
حتماً قبل از انجام هر معامله‌ای از امکان ساخت ویلا، صدور مجوز و کاربری زمین مذکور با استعلام از شهرداری اطمینان حاصل کنید. بسیاری از زمین‌هایی که در مناطق ساحلی ، جنگلی یا کوهستانی برای ساخت‌ و ساز به فروش می‌رسند، از طرف جنگلبانی، محیط‌ زیست یا بخشداری منطقه تأییدیه ساخت نمی‌گیرند. برخی مناطق هم جزو منطقه حفاظت‌شده هستند که ساخت ویلا در آن غیرقانونی است. با مراجعه به شهرداری منطقه می‌توانید از سلامت زمین برای ساخت‌ و ساز مطمئن شد. انشعابات آب، برق، گاز و تلفن نیز از دیگر موارد مهمی است که باید مدنظر قرار دهید. بهتر است زمینی را برای ساخت خریداری کنید که سند داشته یا امکان دریافت سند برای آن وجود داشته باشد.

اخذ جواز ساخت

قدم بعدی برای ساخت ویلا اخذ جواز از شهرداری برای مجوز ساخت‌ و ساز است که خود دارای مراحل و هزینه‌های جانبی است. البته برای برخی شهرها این موارد متغیر و کمتر خواهد بود. مشکل دیگر در این رابطه مراجعه و پیگیری‌های مکرر به سازمان‌های مربوطه است. برای حل این معضل می‌توانید زمین مجوز دار خریده یا شخصی از افراد مطمئن محلی را به نیابت از خود برای اخذ مجوز استخدام کنید. ضمناً در این مراحل باید برای زمین خود نقشه‌ای توسط مهندسین تهیه کنید و برای دریافت جواز به شهرداری ارائه دهید. هزینه‌هایی که در این مرحله باید بپردازید اعم از پرداخت عوارض نوسازی ، تهیه نقشه رسمی، مالیات و… که با توجه به موقعیت زمین و ناحیه شهرداری تعیین می‌گردد.

مجوز ساخت ویلا

مراحل ساخت

قبل از تعیین هزینه‌های ساخت ویلا بهتر است با مراحل ساخت‌ و ساز آشنا شوید. پس از اخذ جواز عملیات ساخت‌ و ساز شروع می‌شود:
مرحله اول سفت‌کاری: شامل خاک‌برداری – فونداسیون ، اسکلت ، دیوارچینی و تعبیه قسمت‌های فلزی همانند درب و پنجره می‌شود.
مرحله دوم نازک‌کاری: کلیه فعالیت‌های طراحی داخلی بعد از دیوارچینی تا انتهای نصب کابینت.
تأسیسات برقی: لوله‌کشی و داکت گذاری تا نصب کامل کلید و پریز ، چراغ ، آیفون ، دتکتورها و تابلوهای برق است.
تأسیسات مکانیکی : شروع لوله‌کشی تا پایان نصب لوازم بهداشتی همانند توالت ایرانی ، فرنگی و لوازم سرمایشی گرمایشی همانند کولر – اسپیلت – رادیاتور – آبگرمکن است.

 

هزینه‌های ساخت و ساز

برای ساخت ویلا از ابتدا تا انتها با مصالح و تجهیزات معمول برای هر مترمربع در شهرهای مختلف به‌صورت زیر برآورد می‌شود. لازم به ذکر است که هزینه‌های زیر بر اساس قیمت میانگین هر منطقه در سال ۹۷ انتخاب‌شده‌اند.

 • آذربایجان شرقی – شهر تبریز – سازه مسکونی – اسکلت بتنی – ۱٫۵ میلیون تومان برای هر مترمربع
 • آذربایجان غربی – شهر ارومیه – سازه مسکونی – اسکلت بتنی – ۱٫۷میلیون تومان برای هر مترمربع
 • اصفهان – اصفهان – سازه مسکونی – اسکلت بتنی – ۱٫۵ میلیون تومان برای هر مترمربع
 • البرز – کرج – سازه مسکونی – اسکلت بتنی – ۱٫۵ میلیون تومان برای هر مترمربع
 • ایلام – ایوان – سازه مسکونی – اسکلت فلزی – ۱ میلیون تومان برای هر مترمربع
 • بوشهر – بوشهر – سازه اداری – اسکلت بتنی – ۳ میلیون تومان برای هر مترمربع
 • خراسان رضوی – مشهد – سازه مسکونی – اسکلت فلزی – ۱٫۴ میلیون تومان برای هر مترمربع
 • خوزستان – اهواز – سازه تجاری – اسکلت بتنی – ۱٫۵ میلیون تومان برای هر مترمربع
 • سمنان – گرمسار – سازه مسکونی – اسکلت بتنی – ۱ میلیون تومان برای هر مترمربع
 • فارس – شیراز – سازه مسکونی – اسکلت بتنی – ۱٫۵ میلیون تومان برای هر مترمربع
 • قم – قم – سازه مسکونی – اسکلت بتنی – ۲ میلیون تومان برای هر مترمربع
 • کرمان – کرمان – سازه مسکونی – اسکلت بتنی – ۱٫۵ میلیون تومان برای هر مترمربع
 • کرمانشاه – کرمانشاه – سازه مسکونی/تجاری – اسکلت بتنی – ۵ میلیون تومان برای هر مترمربع
 • گیلان – رشت – سازه مسکونی – اسکلت بتنی – ۱٫۵ میلیون تومان برای هر مترمربع
 • مازندران – نوشهر – سازه مسکونی – اسکلت فلزی – ۱٫۵ میلیون تومان برای هر مترمربع
 • هرمزگان – بندرعباس – سازه مسکونی – اسکلت بتنی – ۲ میلیون تومان برای هر مترمربع
 • همدان – همدان – سازه مسکونی – اسکلت بتنی – ۱٫۷ میلیون تومان برای هر مترمربع
 • یزد – یزد – سازه مسکونی – اسکلت بتنی – ۱٫۴ میلیون تومان برای هر مترمربع

طبق جدول فوق و اطلاعاتی قبلاً عنوان شد برای ساخت ویلای ساده یک طبقه با ۲۰۰ متر زمین و ۸۰ متر بنا در متل قو باید هزینه‌های زیر را بپردازید.
قیمت کل زمین: ۲۰۰ مترمربع از قرار هر متر ۱ میلیون تومان جمعاً ۲۰۰ میلیون تومان
قیمت ساخت بنا: ۸۰ مترمربع بنای یک طبقه از قرار هر متر ۱ میلیون تومان جمعاً ۸۰ میلیون تومان
با این فرمول برای ساخت ویلا باید حداقل ۲۸۰ میلیون تومان بودجه داشته باشید.

برای ساخت ویلا در منطقه اورامانات میتوانید از فرومول بالا بهره بگیرید زیرا ساخت ویلا در اکثر مناطق مانند هم است.

پاوه جوانرود روانسر ثلاث باباجانی

قیمت ساخت ویلا بر اساس هر مترمربع از سازه تعیین ‌شده و در شهرهای مختلف با توجه به تازه‌ترین تغییرات در بازار مصالح برآورد می‌شود.

 

هزینه های ساخت ویلا

هزینه‌های جانبی

برای ساخت ویلا طرح‌ها و نقشه‌ها و دیزاین های متفاوتی را می‌توان انتخاب کرد که به نسبت هر انتخاب هزینه‌ها بیشتر خواهند شد.
در شهرهای شمالی به دلیل موقعیت اقلیم سقف‌ها باید به‌صورت شیروانی ساخته شوند. هزینه میانگین ساخت و اجرای هر مترمربع از سقف شیروانی ۲۰۰ هزار تومان است.
چنانچه تمایل به ساخت استخر در حیاط ویلای خوددارید باید بدانید که میانگین هزینه طراحی و اجرای استخر خانگی در حدود ۴ میلیون تومان است.
برای محاسبه قیمت ساخت ویلای دوبلکس متراژ کل بنا را در متوسط قیمت منطقه ضرب کرده و عدد نهایی را می‌توان به دست آورد.
کف‌پوش‌های پارکت یا لمینیت برای طراحی داخلی ویلا به‌طور متوسط در حدود هر متر ۲۰۰ هزار تومان قیمت دارد.
طراحی اتاق‌خواب‌های مستر یعنی افزایش تعداد سرویس‌های بهداشتی و متعلقات آن، بنابراین در انتخاب آن‌ها دقت کنید.
تعبیه وان در ویلا می‌تواند در حدود ۳ میلیون تومان برایتان هزینه داشته باشد.
در مرحله اخذ مجوز چنانچه زمین خریداری‌شده مجوز انشعابات آب، برق، گاز و .. را نداشته باشد باید هزینه برقراری انشعابات، اخذ مجوز، نصب کنتور و شبکه داخلی را نیز باید بپردازید.
هزینه تأسیسات شامل خرید و نصب کولر، پکیج شوفاژ و آبگرمکن و لوله‌کشی شوفاژ و رادیاتور شوفاژ را با توجه به مساحت ویلا و نوع سیستمی که انتخاب می‌کنید متغیر است.
هزینه کابینت آشپزخانه نیز با توجه به قیمت میانگین آن هر متر ۱ میلیون تومان برآورد می‌شود.
هزینه رنگ‌آمیزی داخل و بیرون ویلا نیز از دیگر هزینه‌های ساخت ویلا است.
هزینه خرید، نصب حفاظ و سازه‌های فلزی برای جلوگیری از دزدی و حفظ امنیت ویلا.
محوطه‌سازی باغچه و فضای سبز حیاط در صورت تمایل نیز از دیگر هزینه‌های ساخت ویلا است. برای هر مترمربع فضای سبز به‌طور میانگین در حدود ۲۵۰ هزار تومان هزینه لازم خواهید داشت.
عموماً وجود شومینه در ویلاها امری طبیعی است البته به‌غیراز ویلاهای جنوبی کشور، بنابراین در فهرست هزینه‌ها می‌توانید ساخت شومینه را هم اضافه کنید.

نکات مهم در ساخت ویلا

برای ساخت ویلا لازم است که قبل از هر اقدامی برنامه‌ریزی صحیحی از تمام مراحل کار و برآورد درستی از هزینه داشته باشید.
قبل از هرکاری تجسم کنید که درنهایت دوست دارید ویلایتان چه شکلی باشد. می‌توانید با جستجوی ساده‌ای در اینترنت و مجلات معماری ایده‌های خود را ثبت کنید.
در زمان طراحی نقشه انتخاب‌های نهایی خود را در آن اعمال کنید تا بتوانید برآورد درستی از هزینه‌ها داشته باشید. بهتر است طرح نهایی را با چند مشاور و کارشناس خبره دیگر نیز در میان بگذارید و بهترین ایده ممکن را پیاده‌سازی کنید.
برای اجرای عملیات ساخت ویلا تنها به یک پیمانکار اکتفا نکرده و از چند پیمانکار معتبر و معمار خبره برای قیمت استعلام کنید.
قرارداد ساخت ویلا را به‌صورت جزئی و برای تمام قسمت‌هایی که باید ساخته شوند تنظیم کنید. چنانچه تمام عملیات صفرتا صد کار تا زمان سکونت را به یک پیمانکار واسپاری می‌کنید کوچک‌ترین جزئیات را در قرارداد قید کید. این جزئیات شامل : تعداد سرویس‌های بهداشتی و نوع آن‌ها (حتی نوع شیرآلات)، تعداد کابینت‌ها و جنس آن، سیستم گرمایش و سرمایش و… همه در تعیین قیمت نهایی بسیار تأثیرگذار است و اگر در قرارداد ذکر شود پیمانکار موظف به اجرای آن است.
حتماً سازه خود را قبل از شروع عملیات بیمه کنید تا در صورت هرگونه سانحه چه برای کارگران و چه در مورد خود سازه خسارتی متوجه شما نشود .
با تحقیق درباره سازه‌های اطراف و استحکام آن‌ها اسکلت آن را از نوع بتنی یا فلزی انتخاب کنید.
ساخت ویلا عموماً در اماکنی که دارای آب‌وهوا و جاذبه‌های طبیعی منحصربه‌فرد انجام می‌شود بنابراین با تعداد پنجره‌های مکفی از این جاذبه‌ها نهایت استفاده را ببرید.
تعداد اتاق‌خواب‌ها و فضای داخلی را با توجه به تعداد افراد خانواده و نیازهای خود طراحی کرده تا در هزینه صرفه‌جویی شود.
بهتر است حداقل ۱۰ درصد از هزینه کل پروژه را به‌عنوان بودجه اضطراری یا کمکی برای روز مبادا پس‌انداز کنید.

 

ساخت ویلای دلخواه ازجمله مواردی است که بسیاری از افراد برای آن در ذهن خود رؤیاپردازی می‌کنند و نقشه‌های بسیاری برای آن دارند. همیشه امکان خرید ویلا به‌صورت آماده هست، اما وقتی ویلایی را با مشخصات و سلیقه خود طراحی می‌کنید نتیجه لذت‌بخش‌تر خواهد بود. برای برآورده هزینه‌های ساخت ویلا باید موارد مهمی ازجمله زمین، نقشه ، اخذ مجوزهای لازم، انشعابات آب، برق و گاز، نوع سازه و هزینه مراحل مختلف ساخت‌وساز را در نظر داشته باشید. برای حصول نتیجه بهتر پس از خرید زمین توصیه می‌شود تمام آنچه از یک ویلا در ذهن دارید را با توجه به ویژگی‌های زمین روی کاغذ طراحی کنید. با این کار برآورد هزینه‌ها راحت‌تر خواهد شد . در نظر داشته باشید که پروژه ساخت ویلا زمان‌بر است و ممکن است در طول اجرای آن با توجه به وضع اقتصادی کشور تغییرات گوناگون قیمتی در حوزه‌های مختلف داشته باشید.

هزینه‌های نوشته شده در این مقاله برای ساخت ویلا بر اساس قیمت میانگین هر منطقه در سال ۹۷ است. چنانچه از تغییر قیمت‌ها اطلاعاتی دارید آن را در قسمت دیدگاه برای ما بنویسید.

ساخا ویلا در شهرستانهای اورامانات پاوه جوانرود روانسر و ثلاث هم مانند بقیه شهرهای ایران است شما میتوانید با خواندن این مطلب ایده گرفته و آشنایی مختصری در مورد ساخت و مجوز و قیمت بدست بیاورید. باتشکر   اورامان ملک     www.oramanmelk.ir

برایمان یادداشت بگذارید

ويژگي ها

نماينده: املاک پاوه (مدیریت کاوه یزدانبخش)

 • دفتركار : 08346126631
 • موبايل : 09183588576
 • واتس‌اپ : 09183588576

کاوه یزدانبخش مدیر دفتر املاک پاوه
ادامه

تماس

Loading...

املاك مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 19 =