ویلای مدرن بید مجنون در ایران – البرز-کرج +تصاویر
- باغ
RH-1040-property 2000 متر مربع 2 پاركينگ 2000000 متر

یکی از لوکس ترین ویلاهای ایران ، ویلای منحصر به فرد طراحی شده توسط دفتر معماری برانیا،

به نام ویلا بید مجنون، واقع در کرج پروژه ای خاص و زیبا در دل طبیعتی بکر است. این پروژه بنا به خواسته ی کارفرما و با توجه به نیاز های او با داشتن نیم نگاهی به معماری ایرانی، علی رغم داشتن ظاهری مدرن طراحی شده است. ویلای بید مجنون با داشتن مساحتی حدود ۲۰۰۰ متر مربع در سال ۲۰۱۷ ساخته شده است. اگر برای آشنایی بیشتر با این ویلای منحصر به فرد وسوسه شده اید، این مطلب از oramanmelk.ir را به هیچ وجه از دست ندهید. با ما همراه باشید.

 

مشخصات کلی ویلای مدرن بید مجنون

 • نام پروژه: ویلای بید مجنون
 • موقعیت: کرج ، ایران
 • دفتر معماری: استودیو معماری برانیا
 • معماران مسئول: محمدرضا نیازی، محمدجواد نیازی، شقایق نمازکار
 • مساحت : ۲۰۰۰ متر مربع
 • سال ساخت : ۲۰۱۷
 • ساخت: نیما صادقی نژاد
 • نظارت: امیرحسین تبریزی
 • سازه: وسپار سازه (سهیل فدوی، میلاد فلاحیان)
 • برق : BMS  (مهدی همایون، حمیدرضا رئوفی)
 • تاسیسات مکانیکی: حسین خدایار، آیدین شادخو
 • منظر: شقایق نمازکار، ژاله شکوهی
 • کارفرما: فرشید علیزاده
 • گرافیک: امین سمنی
 • عکاس: شقایق نمازکار، محمد جواد نیازی

چالش های طراحی ویلای مدرن بید مجنون

یکی از لوکس‌ترین ویلاهای ایران به نام ویلا بید مجنون قبل از ساخت باغی سرسبز با وسعت ۲۰۰۰ مترمربع واقع در زیبا دشت کرج بوده است. این زمین دارای یک کلبه در وسط ویلا بوده که از دید کارفرما نیازهای او را جهت گذران اوقات فراغت برآورده نمی کرده است.

 

از این رو کارفرما تصمیم به تخریب کلبه ی قدیمی و ساخت ساختمانی جدید با زیربنای وسیع تر و متراژی بیشتر متناسب با نیازهای خود گرفت. مشکل عمده ای که در وضعیت موجود دیده می شد نبود فضاهای مناسب و مورد نیاز کارفرما بود.

 

 

علاوه بر این، از آنجا که علاقه ی بسیار زیاد او نسبت به طبیعت و فضای سبز باعث شده است از ارتباط گسسته موجود بین باغ و کلبه احساس رضایت نکند، از طراحان پروژه خواسته شد تا ارتباطی مناسب و یکپارچه بین باغ و ساختمان مورد طراحی برقرار شود.

 

 

این بدان معنا بود که افرادی که در داخل ویلا هستند بتوانند نظاره گر تغییرات فصل و رخدادهای فضای بیرونی باشند. بنابراین این خواسته ی کارفرما طراحان پروژه را بر آن داشت تا با هرچه بیشتر نمودن شفافیت جداره ها در عین از دست نرفتن شخصیت هر فضا، در پی یکپارچه کردن بنا و باغ و بسط فضاهای داخلی به خارج بنا و ارتباط هرچه بیشتر مخاطب با طبیعت باشند.

کانسپت طراحی ویلای بید مجنون

در مقابل عمارت دو درخت بید مجنون قرار داشت که یادآور خاطرات فراوانی برای کارفرمای پروژه بود. علی رغم همه ی تغییرات خواسته شده توسط کارفرما، تیم طراحی تصمیم گرفت تا این بخش از سایت پروژه را دست نخورده نگه دارد تا یادآور حس تعلق خاطر به فضا و گذشته ی صاحبانش باشد.

 

 

فضای خواسته شده از جانب کارفرما، یک ویلای تفریحی مسکونی برای زندگی کردن با دو فرزند و والدینشان بود. علاوه بر این پیش بینی فضاهایی برای جشن گرفتن و دورهم جمع شدن اعضای خانواده و دوستان نیز از مواردی بود که در پروژه باید مورد توجه واقع می شد. معماران دیدگاه نوستالژیکی در این رابطه داشتند، یک خانواده ایرانی با نگرش های مختلف و همچنین احترام به سنت ها. علاوه بر این، تمایل مشتری به افق های جدید بیش از مسائل مربوط به پروژه و جستجوی فرصت های جدید در مقیاس جهانی بود.

 

 

سطوح سفید بتنی با حرکتی سیال بین فضاها و خطوط نرم، نوعی طراحی به سبک غربی بود در حالی که هسته گرم آجری با سنگ آهک به طرزی دقیق و در مقیاس انسانی در کنار توجه به ویژگی های معماری ایرانی همانند باغ، حیاط، نور، طبیعت، آب و … پروژه را با معماری ایرانی نیز ملموس می نمود.

 

 

به طور کلی می توان گفت کانسپت پروژه یک پوسته یکپارچه و پیوسته بتنی است که حول فضاهای پر و خالی ایجاد شده حرکت می کند و در پی تحقق سه خواسته است : بسط فضاهای داخلی بنا به خارج بنا، یکپارچگی فضاهای داخل و پر و خالی فرم، تعیین بخشی به هرفضا در عین یکپارچگی ، به نحوی که کاراکتر هر فضا منحصر بفرد بماند.

 

بررسی سازه و ساختار ویلا بید مجنون

سازه و معماری پروژه به طور کامل با یکدیگر همخوانی دارند و در واقع ساختار پروژه همانند کانسپت پروژه است. سطح بتونی به نحوی طراحی شده است که در حالی که پاسخگو به کانسپت معماری پروژه است، در خدمت ساختار و ثبات ساختمان نیز می باشد. دیوارهای غربی، شمالی و دیواری که بر روی کنسول واقع شده و به شالوده متصل شده و قوسی شکل است، در واقع دیوار برشی پروژه است و عملکرد ساختاری دارد و برای مهار زلزله در سه جهت می باشد.

 

 

حتی دیوار برشی که بر روی فونداسیون واقع نشده است، دارای خواص ساختاری است و سقف و طبقه اول را متصل کرده است. سازه پروژه شامل دو بخش می باشد: وافل اسلب (Waffle Slabs) که به عنوان نگه دارنده ظرافت فرم و واکنشی به تعداد دهانه ها مورد استفاده قرار گرفته است. بخش دوم شامل استفاده از دیوارهای برشی برای جلوگیری از فریم های سازه ای است تا این که از ستون های نازک و ستون های نامتقارن استفاده شود.

 

از دیگر خواسته های کارفرما برای طراحی یکی از لوکس‌ترین ویلاهای ایران ، طراحی یک تراس وسیع و روباز در طبقه اول و یک فضای نیمه باز در طبقه همکف بود. تصمیم کارفرما به استفاده از فضای زیرزمین به فضایی جهت برگزاری جشن ها و مراسم ها سبب شد تا تیم طراحی در دو طرف زیرزمین گودال باغچه هایی جهت تامین نور و تهویه مناسب زیرزمین در نظر گیرند. همچنین این امکان فراهم گردید که در مواقع برگزاری مراسم کلیه فضاهای زیر زمین (باز و نیمه باز و بسته) را یکپارچه کرده به حداکثر فضای لازم دست یابد.

 

بررسی طراحی محوطه و معماری منظر ویلای بید مجنون

طراحی محوطه (لنداسکیپ) پروژه با توجه به فرم ساختمان روی داده است. بدان معنا که طراحی مسیرهای دسترسی به بنا، هماهنگ با فرم و بستر شکل گرفت. مسیر اصلی رسیدن به بنا از روی آب شکل گرفت. این امر، یعنی عبور افراد از روی آب جهت رسیدن به بنا، سبب ایجاد تجربه ای لذت بخش برای افراد و رخ دادن سلسله مراتبی مناسب گشت.

بررسی پلان و مقطع ویلای بید مجنون

اگر شما هم از مشاهده ی یکی لوکس‌ترین ویلاهای ایران ، لذت بردید و دوست دارید با جزییات بخش های دیگر آن آشنا شوید می توانید با بررسی پلان و مقطع آن به سادگی با جزییات بیشتر این ساختمان منحصر به فرد در کرج آشنا شوید.

 

گرد اوری توسط : اورامان ملک

www.oramanmelk.ir

 

 

برایمان یادداشت بگذارید

نماينده: املاک پاوه (مدیریت کاوه یزدانبخش)

 • دفتركار : 08346126631
 • موبايل : 09183588576
 • واتس‌اپ : 09183588576

کاوه یزدانبخش مدیر دفتر املاک پاوه
ادامه

تماس

Loading...

املاك مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + هشت =